ZTE.HU/TRANSFER - Átigazolási hírek, pletykák - Bartosz Grzelak: Egy egy nagyon nehéz kihívás

TOVÁBB A FÓRUMRA

ZTE.HU/TRANSFER

Külföldi honlapokon megjelent átigazolási hírek, pletykák, cikkek, interjúk



Bartosz Grzelak: Egy egy nagyon nehéz kihívás

| Videoton

Először is hadd mondjunk köszönetet a csakfoci.hu, az nb1.hu, az nso.hu és a többi magyar internetes sportportál lelkes dolgozóinak (budai, bíró, beringer, nyikes és társai), akik napról-napra, nem mindennapi erőfeszítéseket hozva, időt, erőt és energiát nem kímélve szerzik be híreiket tőlünk, anélkül, hogy egy mondatban is megemlítenék, hogy honnan nyerik azokat. (Reméljük reggel azért a tükörbe tudnak nézni ezek a derék emberek!)

A lengyel przegladsportowy.onet.pl mai riportjában Bartosz Grzelakot, a Videoton lengyel-svéd vezetőedzőjét kérdezték eddigi tapasztalatairól, illetve jövőbeli terveiről. A Vidi trénerével a lap újságírója, Marcin Dobosz beszélgetett:

  • Miért döntött úgy Grzelak, hogy Magyarországon dolgozik?
  • A 44 éves edző nagyon nehéz kihívást vállalt. Tíz mérkőzéssel a szezon vége előtt, átigazolásokat nem tudott végrehajtani, átvette a csapat irányítását, és végül az élvonalban tartotta a Videotont.
  • A tehetséges edző lengyel kluboktól kapott megkereséseket. Miért nem az Ekstraklasa mellett döntött végül?

Lengyel edző Magyarországon. Egy nagy kihívás kulisszái mögött.

Milyen magasan helyezkedik el a Videoton élvonalban tartása az eddigi eredményeid listáját tekintve?

- Azt kell mondanom, hogy magasan. Ugyanazon a szinten, mint a svéd második ligába való feljutás a Frejjel, és a bennmaradás, vagy a svéd bajnoki ezüstérem az AIK-kal. Az átigazolási ablak lezárult, tíz mérkőzés volt hátra a szezon végéig. Az a játékoskeret volt, amely egész évben játszott. Nem tudtam nagy változtatásokat eszközölni. Nagyon nehéz kihívás volt.

De ha elbuktál volna, akkor is maradtál volna a klubnál?

- Ebben az esetben mind én, mind a klub felbonthatta volna a szerződést. Nem beszéltünk erről. Tetszik az, ami itt van. Szeretem a várost, az embereket a klubban. Át kellett volna gondolnom, de mivel kitartottunk, egyértelmű volt, hogy maradok. 2025-ig van szerződésem.

Milyen volt az utolsó meccs a sorban? Elméletileg három pontért mentetek a Vasashoz, aki már kiesett, végül mégis idegeskedni kellett.

- Nekünk a döntetlen is elég volt, de nagyon nehéz meccs volt. Olyan ellenféllel játszottunk, amelynek már nem volt veszítenivalója. Csak a mi helyzetünkön tudott volna rontani, és aki focizott már, az tudja, hogy elrontani valakinek valamit ugyanolyan jó móka, mint megnyerni valamit. A Vasas nyugodtan játszott, mi stressz alatt. Az eredmény volt a legfontosabb és meg is szereztük, de az utolsó percekben nagyon idegesek voltunk.

Négy meccsen hat ponttal indultál, vereség nélkül, de aztán jöttek a gondok. Az első feladatot teljesítetted, de elégedett vagy azzal a stílussal, ahogyan tetted mindezt?

- Elégedett vagyok. Amikor a klubhoz érkeztem, rendetlenséget találtam az öltözőben, és rengeteg sérülést a top játékosoknál. A Ferencváros elleni meccs után, ami a második volt az érkezésem után és idegenbeli döntetlennel zárult, a legjobb csatárunk kidőlt, és a szezon hátralévő részében nem játszott. A legfontosabb feladat - és itt volt hasonlóság az AIK-nál töltött időmhöz - a védelem megerősítése volt. Az utolsó 10 meccsen nekünk és a Ferencvárosnak volt a legkevesebb kapott gólunk. Az érkezésem előtt a Videoton nagyon ritkán úszott meg mérkőzést kapott gól nélkül, a tíz meccs felén sikerült ezt elérni. Ez volt a legfontosabb. Nehéz a szezon ilyen szakaszában megérkezni egy csapathoz, mert akkor nehéz a támadójátékot fejleszteni. Ahhoz, hogy ezt elérd, összeszedett hátsó alakzatra és bátorságra van szükség. Hogyan lehet bátorságod, ha ott a kés a torkodon?

Végül bennmaradtatok, és Lukas Klemenz a Honvéddal kiesett. Az elmúlt szezonban több olyan edző is volt a ligában, akit a lengyel Ekstraklasából ismerünk: Sztanyiszlav Csercseszov és Dean Klafurić (mindkettő Legia), valamint Ricardo Moniz (Lechia Gdansk). Véletlenül nem váltottál néhány szót valamelyikükkel Lengyelországról?

- Nem, a legnagyobb kapcsolatom az edzők között a Debrecen szerb edzőjével volt. Svédországban - ahol bevallom, mégiscsak több embert ismerek - sokat beszélgetünk egymás között. Itt mindenki inkább a saját dolgát végzi.

Van egy korábbi Legia-játékos a csapatban, állítólag Európa leggyorsabb labdarúgója, Lirim Kastrati. Még mindig olyan gyors?

- Ő is a Legia játékosa volt akkor, amikor nagyon gyenge szezonjuk volt, és majdnem kiestek az élvonalból. Nagyon gyors és nagyon hatékony az ellentámadásokban, de sok mindent fejleszthet még a játékában.

Nikolics Nemanját nem akartad meggyőzni, hogy játsszon még? Néhány hete hivatalosan is bejelentette pályafutása befejezését, és te is említetted, hogy hiányzik egy csatár.

- Úgy alakult, hogy éppen az ő lakását fogom bérelni, így lesz lehetőségem találkozni vele. Ő egy igazi legenda a klubnál, sajtótájékoztatót is tartott a stadionban.

Milyen a bajnokság? Földrajzilag úgy tűnik, hogy közel vagyunk hozzá és "lengyel, magyar - két jó barát", de azt hiszem, a magyar futballról még kevesebbet tudnak Lengyelországban, mint a svédről.

- Engem pozitívan meglepett. Csak 12 csapat van, kevesebb, mint Svédországban vagy Lengyelországban, ami automatikusan azt jelenti, hogy körülbelül nyolcvannal kevesebb futballista játszik az első osztályban. A meccsek tempója elég nagy, inkább kontratámadásokra játszanak. Sok jó játékos van a legerősebb csapatokban, mint például a Ferencváros, a Debrecen, a Puskás. Anyagilag is erősebbek az itteni klubok, mint a svédek. Sokkal erősebbek. Lehetőségünk van arra, hogy jó labdarúgókat hozzunk ide.

Emiatt döntöttél úgy, hogy ott dolgozol, és nem az Ekstraklasában? Végül is folytak a tárgyalások, voltak ajánlatok, megkeresések.

- Engem a terv érdekelt. Már az első találkozón hallottam a sportigazgatótól, hogy most túl szeretnének élni, és a következő feladat az, hogy újjáépítsük ezt a klubot, hogy azzá az erősséggé tegyük, ami nem is olyan régen volt. Ilyet nem hallottam senki mástól, aki megkeresett. Tudtam, hogy a Videoton (a Fehérvar FC egyik korábbi neve - a lengyel szerkesztő megjegyzése) mit jelent.

Amikor megérkeztem, kiderült, hogy a lehetőségek fantasztikusak, az edzéskörülmények pedig olyan szintűek, amilyenek Skandináviában sehol sincsenek. Szerettem volna külföldön dolgozni, új tapasztalatokat és egy projektet a tarsolyomban tudni. Lengyel klubok kerestek meg, érdekes emberek, de ez a projekt nem volt benne. Csak a "ments meg minket" volt a téma náluk. Ez pusztán egy kockázat, és semmit sem lehet nyerni. Tetszik Magyarország. Jó a mentalitás, az emberek szorgalmasak és szervezettek.

A Videoton nevet használtad. Emlékszel erre a klubra gyerekkorodból, a Real Madrid elleni UEFA Kupa döntőre, a Malmö vagy a Legia elleni meccsekre?

- Igen, ismertem a klubot. Az egyik legnagyobb itt. A Ferencváros a legnagyobb, de mi mögötte vagyunk.

Gyanítom, hogy senki sem tud elképzelni egy újabb csatát a bennmaradásért. Téged milyen szezon elégítené ki?

- Elvesztettük az egyik legnagyobb szponzorunkat, a MOL-t, amely még a klub nevében is szerepelt. Rengeteg pénzt fektetett be, és a hiányuk érződik, a költségvetésünk alacsonyabb, mint amire számítottam. Nem lesz nyári edzőtáborunk. Az előző szezonban edzés után reggeliztünk és ebédeltünk, most nem ez lesz. A tulajdonos kénytelen megszorításokat eszközölni. Van egy tervünk, hogy újjáépítsük a csapatot, és magyar identitást adjunk neki. Korábban sok külföldi labdarúgónk volt, most fiatal magyarokra akarunk építeni.

Nem akarok ott állni egy meccsen, a kispad felé fordulni, és csak külföldieket látni. Ha valaki más országból érkezik, annak elég jónak kell lennie ahhoz, hogy játszhasson. Kihívás áll előttünk. A klub kapcsolata a szurkolókkal nem volt a legjobb, ezt is szeretnénk újraépíteni. Az első lépés és a cél az, hogy elkerüljük a kiesés elleni harcot, legalább a középmezőnyben akarunk lenni, és leginkább nem belekerülni az alsóházi csatába. Álmodozhatunk a Top 3-ról, de a középmezőny reális.

Röviddel a Dunaszerdahely elleni első edzőmeccsetek előtt beszélgetünk, jövő héten az Eszék ellen is játszotok. Mik a következő terveid? Említetted, hogy nem mentek edzőtáborba.

- De hihetetlenül jó létesítményeink vannak. Minden reggel hat edzőpálya közül választhatok, hasonló körülményeket még sehol sem láttam. Hiányozni fog a tábor abból a szempontból, hogy akkor a csapat jobban megismeri egymást, kialakul a csapatszellem. Szóval más lehetőségeket fogunk kihasználni. Három edzőmeccsünk van, köztük a Trabzonspor elleni. Sajnos jelenleg nem áll rendelkezésünkre ilyen erős keret. Négy játékos volt válogatott edzőtáborban, és csak tizennégy mezőnyjátékos plusz két kapus edzett két hétig. A DAC elleni meccs első felét az első csapat játssza, a második félidőben a cserejátékosok játszanak (félidőben 0:2 volt, de 0:5 lett a vége - a lengyel lap szerkesztője.). Még mindig kell két-három játékos.

Beszéltél a székesfehérvári születésű Orbán Viktor miniszterelnökkel? Jelen van a klub életében?

- Jár a hazai mérkőzésekre, de még nem volt alkalmam találkozni vele.

Említetted, hogy nagyon szereted az országot. Volt valami, ami meglepett? Hogy haladsz a magyar nyelvtanulással?

- Leginkább az lepett meg, hogy ilyen jó a szervezés. A nyelv nagyon nehéz, de megpróbálom megtanulni. Magánórákra fogok járni. Az emberek barátságosak. A klubban mindenki nagyon jól beszél angolul, és sok időt töltök itt. Választhattam, hogy Budapesten - az 45 percre van - vagy Székesfehérváron lakom. Helyben béreltem ki egy lakást. Ez egy kis város, de szeretem. Közel vagyok az edzésekhez, és sokat tudok dolgozni ahelyett, hogy az autópályán ülve tölteném az időt.

Végül azt kérdezném meg tőled, hogy szerinted melyik országnak van ma a legerősebb csapata: Magyarország, amelyik vezeti a 2024-es Európa-bajnoki selejtező csoportját, Svédország vagy Lengyelország, amelyik bajban van?

- Ott voltam a Magyarország-Litvánia meccsen, és valaki figyelmeztetett, hogy két órával a sípszó előtt érkezzek, mert rengeteg ember lesz. Azt hittem, hogy ez 10 ezret jelent, és 55 ezren voltak, teli stadion, elképesztő hangulat és jó csapatjáték. Magyarország sikere nem lep meg, mert látom milyen erősek az akadémiák, milyen körülmények vannak a fiatalok számára, és mennyi pénzt pumpálnak a magyarok a futballba. Orbán egyébként imádja ezt. Ha adunk Magyarországnak öt-tíz évet, és így fejlődnek tovább, nagyon jó dolgok fognak itt történni. Pozitív szelek fújnak itt. Érdekes lesz látni, hogy a klubok mit mutatnak most az európai kupákban. Nagyon boldog vagyok, hogy itt lehetek.

forrás: przegladsportowy.onet.pl - készítette Marcin Dobosz

Kommentek

comments powered by Disqus
Bartosz Grzelak, Videoton, AIK, Frej,